Naslovnica VIJESTI INFO DEFEKTOLOG AMELA OVČINA: EKRAN POSTAJE NAJVEĆI KRIVAC ZA NARUŠAVANJE DJEČIJEG RAZVOJA

DEFEKTOLOG AMELA OVČINA: EKRAN POSTAJE NAJVEĆI KRIVAC ZA NARUŠAVANJE DJEČIJEG RAZVOJA

371

Svjedoci smo da u savremnom dobu roditelji kako bi umirili dijete dopuštaju prekomjernu upotrebu tableta, mobitela, računara, ali i provođenje sati i sati ispred tv ekrana. Sve ovo može ozbiljno narušiti djetetov razvoj, kaže defektolog  Amela Ovčina.

Budući da je njen posao svakodnevno usmjeren na djecu s određenim problemima u razvoju, u posljednje dvije godine dolaze joj djeca koja u različitim kombinacijima imaju problem socijalne interakcije, poremećaj pažnje, stereotipne radnje, ne govore i na bilo koji zahtjev daju odogovor u vidu bijesa, bacanja, povređivanja ili samopovređivanja.

Neke posljedice, kako obajašnjava  Amela, su: kašnjenje u razvoju govora, poremećaj pažnje, poremećaj ponašanja (npr. česti tantrumi koji traju duže i nakon pete godine), teže uspostavljanje socijalne interakcije, neodazivanje na ime, poremećaj senzorne integracije, tj. senzorna disfunkcija (npr. dijete koje gleda u ekran dok jede, ne osjeća okus i teksturu te hrane, jer je mozak zauzet nečim drugim), slabije razvijena motorika (i gruba i fina motorika) i nezainteresovanost za okolinu. Savjetuje da djeci puštate muziku, date im bojice, krede, čitate im pred spavanje i pričate. Razgovarajte s djecom, pratite ih i ne zapostavljajte ih.

Radnim danima   defektolog je na raspolaganju  u ambulanti Rosulje. Amela Ovčina  je defektolog  koji radi u ovoj ambulanti ali i jedini na području KS . Istakla je da  zasad ima pozitivna iskustva sa roditeljima i djecom sa kojom je imala priliku da radi. Važno je da roditelji na vrijeme prepoznaju kada je dijete potrebno dovesti defektologu gdje se rade različite vježbe, metode i vještine.  Iako tretmani traju i po nekoliko mjeseci, izuzetno je važna uloga roditelja, učitelja i škole.

U ambulanti Rosulje  roditelji se svakodnevno mogu obratiti za pomoć, a rano otkrivanje problema olakšat će rehabilitaciju, a u tim slučajevima i liječenje je uspješnije i brže.