Naslovnica VIJESTI INFO 6. APRIL 1992. – DAN KADA JE POČELA OPSADA SARAJEVA

6. APRIL 1992. – DAN KADA JE POČELA OPSADA SARAJEVA

2031

U vrijeme kada su se građani Sarajeva pripremali obilježiti još jednu godišnjicu oslobođenja od fašističke okupacije, nad glavnim gradom BiH tog 6. aprila 1992. godine nadvili su se neki novi oblici fašizma. Počela je najduža opsada jednoga grada u historiji modernog ratovanja. Opsada koja je trajala 1425 dana i  tokom koje je živote izgubilo 11 541 stanovnika, od kojih 1601 dijete. U odbranu Sarajeva stale su istinske patriote. Bez straha i razmišljanja o svojim životima, jer kako reče jedna pjesma tih ratnih godina ,za ovaj grad nije umrijeti grijeh. Tako je 47 godina od oslobođenja Sarajevo započelo još jednu bitku. Ovaj put mnogo težu i neizvjesniju.

Namjera onih koji su više od tri i po godine svim oblicima naouružanja razarali sarajevska naselja, historijske spomenike, pa čak i bolnice i porodilišta, bila je da se ovaj grad ne samo podijeli a stanovništvo raseli, već da se uništi sve ono što se stoljećim stvaralo. Osjetili su to građani koji su tog 6. aprila na protestima ispred Skupštine RBiH tražili mir, a umjesto toga dobili prve žrtve Suadu Dilberović i Olgu Sučić. Shvatile su Sarajlije da nakon 6. aprila ništa više neće biti kao prije. Svakodnevna granatiranja, mjeseci provedeni bez struje i vode, gladni i promrzli sa hiljadama poginulih i ranjenih, ponovo su dočekali dan kada će obilježavati 6. april.

I na samo ovaj datum, već i sve druge, jer sjećanje na one koji su pogunuli braneći ovaj grad ne smije biti zaboravljeno. 26 godina kasnije ponosno možemo reći da je olimpijsko Sarajevo danas bolje, ljepše i modernije. Grad je to kojeg svake godine želi posjetiti veliki broj ljudi iz cijelog svijeta. Grad kojem dušmani nisu uspjeli uništiti ono što je u njemu najvrjednije, njegove Sarajlije. I zato smo ponosni što i danas možemo slobodno obilježavati ovaj datum, širokog srca primiti svakog putnika namjernika, pokazati mu zašto je lijepo živjeti ovdje. Od danas ponovo imamo i svoju Trebevićku žičaru kojom ćemo se voziti do planine sa koje se nakada sijala smrt, a sada ćemo sa tog istog Vidikovca gledati još veće i ljepše Sarajevo.