Naslovnica VIJESTI INFO TINTOR: KRIZNI ŠTAB NIJE NAREĐIVAO VOJSCI I POLICIJI

TINTOR: KRIZNI ŠTAB NIJE NAREĐIVAO VOJSCI I POLICIJI

162

Svjedok Odbrane Jovana Tintora je izjavio da Krizni štab nije imao ovlasti da izdaje naređenja pripadnicima policije ili Teritorijalne odbrane (TO).
Svetozar Stanić, nekadašnji poslanik Srpske demokratske stranke (SDS) u Općini Vogošća i član Kriznog štaba, kazao je da su stanovnici svih nacionalnosti nakon početka ratnih sukoba počeli odlaziti. Pojasnio je da je Krizni štab donio odluku da se mještanima odobri odlazak i da su pojedini dobrovoljno predavali stanove na korištenje izbjeglicama srpske nacionalnosti.
“Krizni štab je dao odluku da se daju potvrde. Vojno sposobni muškarci srpske nacionalnosti nisu mogli slobodno napustiti Vogošću, dok je muslimanima i Hrvatima bez uslovljavanja davana dozvola. Teritorijalna odbrana (TO) je davala dozvole za vojno sposobne, dok je za civile to radilo Ministarstvo unutrašnjih poslova”, rekao je Stanić svjedočeći putem videolinka iz Beograda.
Stanić je kazao da je u aprilu 1992. godine “Patriotska liga” napala fabriku “Pretis” i počinila pljačku. Tada je, prema njegovom svjedočenju, oduzeto oko 200 automobila i kamion granata. Rekao je da je o tome obavijestio predsjednika Kriznog štaba Jovana Tintora i krenulo se u deblokadu fabrike, te su tako sačuvali namjensku industriju u Vogošći.
Tužilaštvo BiH je Tintora, kao nekadašnjeg predsjednika Kriznog štaba općine Vogošća, optužilo za mučenje, tjeranje na prinudne radove i ubistva Bošnjaka i Hrvata u logorima i na drugim lokacijama u Vogošći.
Govoreći o Kriznom štabu, svjedok je kazao da je imao funkciju zaštite privatne i društvene imovine. Prema svjedoku, Krizni štab je jednoglasno donosio odluke i davao smjernice, dok policiji i TO-u nisu mogli naređivati.
Prema Stanićevom iskazu, u maju 1992. godine u naselju Svrake su “instalirane specijalne jedinice” koje su htjele da zauzmu kasarnu u Semizovcu i tada se vodila borba. Dan poslije, “muslimanske snage su se predale, a TO je razoružala Svrake”, rekao je Stanić.
Žene, djeca i starije osobe su, kako je izjavio, radi sigurnosti smješteni u kasarnu i pušteni su dan kasnije, a muškarci su na jedan dan privedeni u restoran “Kod Sonje”.
“Odlukom Kriznog štaba privremeno je oduzet objekat ‘Kod Sonje’, za situacije kada je trebalo smjestiti pritvorenike, i to je preuzela policija. Štab nije imao ovlasti nad tim licima… Da se nešto dešavalo u objektu ‘Bunker’ nije mi poznato”, naveo je on.
Također je kazao da Tintor nije mogao nikoga zatvoriti ili narediti nečije zarobljavanje.
Suđenje se nastavlja 2. aprila.

/PREUZETO SA BIRN BIH/